Lehká odpověď, na zahradě nás čeká spousta práce, ale odměna nás nemine 

Pomalu nám zima končí a my se opět, jako každý rok těšíme na jaro, až pořádně otevřeme všechna okna v domě a pustíme do něj sluníčko, čišíme elánem důkladně vysmejčit všechny kouty v bytě a vyrazíme s motyčkami a hráběmi na svoje zahrady a zahrádky, abychom se podívali, co za neplechu na ní zima zanechala.

Únor je ještě tady a zima dosud úplně nedala sbohem, obzvlášť na horách, kde ještě leží sníh, přece jen tu jaro bude co nevidět. Musíme si rozmyslet, jak se připravit na jarní sezónu.

Venku se už dost často a déle ukazuje sluníčko, sněženky svými něžnými kvítky svítí do dálky, kvetou krokusy a keříky růží začínají rašit. Vůbec jim nevadí ranní mrazík, ani malý poprašek sněhu.

Naše skalka s okrasnými trvalkami bude vyžadovat svoji péči po zimě, kdy odstraníme uschlé či rezem napadené listy, nebo od těžkého sněhu polámané větvičky keřů vřesu, nebo větších tavolníků, aby opět krásně rozkvetly.

Můžeme začít prořezávat ovocné stromy, kterým tak pomůžeme je odlehčit a připravit na další rok, i keře rybízu, maliníku, angreštu, zkrácením nadbytečných výhonů. Stále zelené keře zalijeme, pokud nemrzne a upravíme také divoce rostoucí živý plot. Ti, co mají na zahradě vinnou révu, mají nejvyšší čas s jejím prořezáním, aby mohly získat mnoho plodů. Pokud máme v plánu koupit nové ovocné stromky, počkáme raději na březen, kdy už bude větší teplo.

Je třeba se postarat i o trávník, kdy vyhrabeme starou trávu a použijeme rekultivátor k obnovení rychlého růstu nové trávy. Postaráme se také o záhony, kde půdu už můžeme i pohnojit, kde budeme pěstovat nové sazenice zeleniny a také se zaměřit na stále rostoucí plevel. Musíme zkontrolovat i uskladněné cibulky květin, zda jsou v pořádku bez plísní, jinak se musí ihned vyhodit, aby se plíseň dál nešířila.

Půjdeme se ještě podívat na naše jezírka, která budeme muset vyčistit a vrátit jim rybičky, které jsou dosud schovány před mrazem.

Zahrada, to nejsou jen květiny, zelenina, trávník, ale také starost o pergoly, nebo jakékoliv přístřešky pro posezení v letních dnech. Zjistíme, zda zimu v pořádku přestály, zda nebude třeba nějaké opravy, zda tam třeba nezatéká. Po uklizení si ji určitě budeme chtít trochu vyzdobit, různých dekorací najdeme v obchodech spoustu.

Zahradní nábytek bude potřeba také očistit od prachu a připravit na první teplé dny, kdy si rádi posedíme po práci na zahradě.

Doma máme už připravené osivo, abychom začali s předpěstováním sazeniček. Na okenním parapetu se jim opět bude dařit a hlavně orchideje, co tam doteď těšily kolemjdoucí, se musí spokojit s jiným stanovištěm. Nyní budou mít prostě přednost budoucí rajčata a papriky, ale také nenáročné letničky, např. hledík, petunie či aksamitník.

Zkrátka a dobře, jak praví přísloví – komu se nelení, tomu se zelení.

Pustíme se proto do práce s velkou energií, protože se tak můžeme i zbavit v zimě nabytých přebytečných kil a nic s námi neudělá ani vítr ve vlasech. Slunci nastavíme tvář a jeho paprsky nám dodají tolik potřebný vitamín D, který, když tělu chybí, ozve se špatná nálada, jsme unaveni, trápí nás nespavost a oslabená imunita má za následek vzniku různých nemocí. Málokdo ví, že i nedostatek vitamínu D může zapříčinit vysoký krevní tlak a vyšší riziko zlomenin.

Nyní se už jen můžeme těšit na období teplých dlouhých večerů, rozkvetlých květin a rostoucí zeleniny. S našimi dětmi a vnoučaty nastane to správné prožití jara a následujícího léta na našich zahradách, spojené s radovánkami a také samozřejmě i s grilováním, na které se těší hlavně mužská populace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..