Zázračný taj světa rostlin je rostlina muchovník

Dost možná jste ještě nikdy neslyšeli o muchovníku. Ne tolik známý ovocný druh, který láká na borůvkám podobné, šťavnaté plody plné vitamínů, se v posledních letech stal oblíbenou stálicí českých zahrad. Dozvíte se jak a kde ho pěstovat a prozradíme vám i možnosti zpracování výtečných plodů.

Muchovník je velmi odolný ovocný keř, jehož pěstování je poměrně nenáročné. Svému pěstiteli vykouzlí nejen okrasnou radost, ovšem i tu užitkovou. Ze zmíněných plodů se dle stále rostoucí nabídky receptů dá vykouzlit spousta pochoutek. I syrový plod muchovníku však vyniká zajímavou chutí, která možná i překonává barvou podobnou borůvku.

Mráz nemráz, sucho nesucho, muchovník roste

Jak jsme se již dozvěděli, muchovník je nenáročná dřevina. I přes to dorůstá výšky i několika metrů a pochlubí se hlubokým kořenovým systémem. Především však vyniká svojí odolností vůči mrazu a suchu.

Uvádí se, že dobře zakořeněný muchovník dokáže bez úhony přežít i třicetistupňové mrazy nebo dlouhá letní sucha. Navíc netrpí nemocemi a škůdci jej taky nijak extra nenapadají.

Další z výhod je rozhodně doba plodnosti. Keř muchovníku je totiž schopný na dobrém slunném místě plodit klidně i desítky let kila plodů. Jak jej ale začít pěstovat?

Zasaďte si muchovník na zahrádce

Pro muchovník vybírejte nejlépe slunné místo, zajistíte si tak lepší úrodu. Sazeničku pak umisťujte do jámy půl metru široké i hluboké, nezapomeňte rozprostřít kořeny. Do jámy také můžete umístit trošku kompostu, pomůže lepšímu zakořenění. Jámu pak jen zasypete kvalitní zeminou bez rašeliny. Nyní na tomto místě může váš muchovník růst i čtyřicet let. Nezapomínejte však na každoroční seřezávání, podobně jako u rybízu. Odmění se vám bohatou úrodou plodů, které se objeví už ve druhém, nejpozději třetím roce od výsadby (záleží na tom, jak starý jej pořídíte). Naše doporučení v tomto ohledu zní udržovat si keř do výšky dvou metrů, aby se daly plody dobře sklízet.

Muchovníkem ke zdraví

Plody podobné borůvkám rozhodně mají co nabídnout našemu tělu. Obsahují velké množství vitaminu C, B12 a dalších. Nalezneme v nich také prospěšná antokyanová barviva či cenné minerály.
Působí například preventivně proti onemocnění žaludku, ovšem funguje i jako doplněk stravy při onkologických nemocích.

Plody muchovníku využijete pro léčení i v kuchyni

Využití plodů, tedy jejich zpracování, skýtá velice dlouhý seznam možností. Podobnost můžeme hledat s ostatními drobnými ovoci. Hodí se do zavařenin, kompotů nebo z něj lze vyrobit výbornou šťávu.

Inspirujte se dalšími přírodními produkty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..